Žáček Knoflíček objevuje sníh (skupenství vody)

Tento týden byl ve Sluníčkách ve znamení sněhu, ledu, vody a páry. Povídali jsme si o skupenství vody.

Na začátku týdne jsme si řekli příběh o černoušcích z Afriky, kteří přijeli do Frýdku – Místku a chtěli si postavit sněhuláka. Ale protože sníh nikdy neviděli, nevěděli, jak na to. Děti s naším maskotem Knoflíčkem jim to ukázali. Touto aktivitou jsme si procvičili tvoření skupin ze tří předmětů.


Abychom lépe pochopili skupenství vody, zkusili jsme několik pokusů.


1. Nalili jsme vodu do krabiček (sladká x slaná), dali do mrazáku a do druhého dne jsme čekali, co se stane. Děti už předem odhadovali, jak se voda změní. A měli pravdu, voda se změnila v led. Vzali jsme si ho do ruky a zkoušeli, jaký má povrch, jeli studený a jak chutná (zkoušeli jsme jedním prstem a každý sám, protože dodržujeme hygienická pravidla).


Na fotkách se podívejte, jak jsme se tvářili při ochutnávání slaného ledu.


2. Led jsme dali do hrnce a začali zahřívat. Sledovali jsme, co se děje v hrnci. Nejdříve se začala voda vařit a potom z ní stoupala pára. Zkusili jsme, jestli je studená nebo horká (samozřejmě jsme dodrželi všechna pravidla bezpečnosti, aby se děti neopařily).


3. Také jsme si přichystali dvě sklenice s teplou vodou. Do jedné jsme ponořili zmrazené kuličky a čekali jsme, která voda se ochladí rychleji.


Činnosti v centrech aktivit:

Stavění z vršků od Pet lahví

Rozfoukávání obarvené vody.

Otiskování dlaně namočené ve vodě, obkreslování.

Při pobytu venku jsme vyšlapávali cestičky ve sněhu.

Moc se nám povídání o vodě, ledu a páře líbilo a dozvěděli jsme se spoustu nových poznatků.sezviratky_logo.jpg
logo_cele_cesko_cte_detem_edited.jpg
logo_ekoskola1..png
Logo_města_Frýdek-Místek.png

© 2023 by Little Tots Preschool.

Proudly created with Wix.com