Detail zprávy
17.06.2008 KAMARÁD PYRAMIDÁČEK V MATEŘÍDOUŠCE
Co znamená pojem zdravá výživa a jak její zásady uplatňovat v každodenním životě? S touto problematikou jsou seznamovány i děti v naší mateřince. Vedení ke zdravému životnímu stylu, orientace ve výběru „zdravých“ potravin a jaká strava dětem prospívá již od útlého věku je obsahem školního vzdělávacího programu. Vztah ke svému zdraví si tak vytvářejí už v raném věku. Jak správně jíst a pít, co si dopřát jen někdy, a čím si v našem stravování škodíme – to vše děti zajímá; na základě projektu Pyramidáček pak mohou mnohé pochopit přirozenou hravou formou. Ve všech třídách se děti seznámily s barevným Pyramidáčkem, který je pohádkami a básničkami provází pestrým světem zdravých i méně zdravých potravin. Během roku si upevňují získané poznatky při modelování ovoce, zeleniny a pečiva, výrobě papírových mrkviček, malování a vystřihování potravin, plněním úkolů v pracovních listech nebo rozhovorech nad tématickým pexesem. Časté jsou námětové hry Na vaření, Na obchod i Na lékaře, ve kterých se odrážejí jejich zkušenosti. Pyramidu zdravé výživy se správnými poměry jednotlivých potravinových skupin si děti společně s učitelkami nejen nakreslily nebo nalepily, ale dokázaly ji postavit i z velkých kostek jako prostorové puzzle. Nejoblíbenějšími činnostmi ovšem zůstávají smyslové hry, při kterých poznávají potraviny podle chuti, ochutnávky zdravých potravin a samotná příprava pokrmů – ovocných a zeleninových salátů, jednohubek, pomazánek… Nechybí ani písnička „Doktora se nebojíme“, kde ukazují správnou cestu k zelenině a ovoci oblíbená zvířátka. Stravování v naší MŠ zcela odpovídá zásadám zdravého životního stylu. Ze statistik víme, že každé páté dítě trpí nadváhou. Je známo, že nároky rostoucího a vyvíjejícího se dětského organismu jsou nejen kvantitativně, ale i kvalitativně odlišné od výživy dospělých osob. Zvláštní pozornost klademe na kvalitní bílkoviny, vhodné množství a skladbu tuků a sacharidů. Důležitý je také příjem vitamínů, minerálních látek a dalších ochranných prvků. Ze strany nadřízených orgánů a hygieny jsme přísně kontrolováni v plnění základních výživových norem, což je spotřební koš. V jídelníčku nesmí chybět mléko a mléčné výrobky, ovoce a zelenina, luštěniny a ryby, celozrnné pečivo, a samozřejmostí je i celodenní pitný režim. Součástí jídelníčku jsou i biopotraviny. Dobře realizované školní stravování přispívá k pozitivnímu formování stravovacích návyků, k osvojování hygienických norem a pravidel stolování. Největší odměnou nejen pro kolektiv školní kuchyně je zjištění, že dětem chutná!

ZPRÁVY

18.06.2020

Pasování školáků 2020

16 fotografie
  Nastal čas loučení s mateřskou školou. U této příležitosti jsme se celá zpráva »»
01.06.2020

Den dětí - Tř. Sluníčko

26 fotografie
celá zpráva »»
01.06.2020

Den dětí - Tř. Motýlek

16 fotografie
celá zpráva »»
[Všechny zprávy]
slunicka motylek kotatka kuratka