Detail zprávy
25.06.2008 PROJEKT

TVP Berušek pro školní rok 2007-2008 si kladl za cíl blíže seznámit děti s přírodou a různými ekosystémy. Jedním z nejzdařilejších byl bezesporu poslední tématický okruh „Na louce“. Jeho cílem bylo :
- blíže seznámit děti s daným ekosystémem
- vnímat rozmanitost přírody, všímat si detailů, vést k její ochraně
- rozvíjet úctu k životu ve všech jeho formách
- pochopit, že prostředí člověka tvoří příroda
V úvodu celého bloku si děti samy vytvořily tématický plán – přemýšlely a kreslily koho mohou potkat – uvidět na louce. Vzpomněly si na motýly, brouky, včely, mravence, cvrčky a luční koníky, ale také na klíšťata, pavouky, šneky, žížaly, krtka. Seznámily se s pojmem hmyz – jeho hlavními znaky, kdo k němu patří. Zjistily, že některý hmyz létá, jiný leze nebo skáče. Některý je užitečný, jiný nás obtěžuje nebo nám škodí. Do týdenních plánů jsme tedy po poradě s dětmi zařadily nejen motýly, včely, cvrčky a mravence, ale také hlemýždě a pavouky.
Nejzajímavější pro děti bylo vyprávění o životě mravenců a včel. Zábavnou formou říkanky se seznámily s vývojovými stádii tohoto hmyzu. Kreslily mraveniště, modelovaly mravence, pokoušely se je nalákat na sladké a kyselé. Poslouchaly četbu z knihy „Knížka Ferdy mravence“. Dozvěděly se, jak to chodí v úle, jak se musí včelař o včelky starat. Vyzkoušely si včelařskou kuklu i fukar na uklidnění včel při vytáčení medu, prohlédly si plástve, pod lupou zkoumaly včely i trubce. Zjistily, že každý má v tom velikém včelím společenství svůj úkol, který pečlivě plní – od včelí královny – matky až po včelky dělnice. Poznaly, že tito drobní tvorečkové jsou pro nás velmi užiteční a svou pílí mohou být lidem příkladem. Děti kreslily včely, vyráběly je z papíru, sestavovaly plástve ze zatloukačky, ochutnávaly čerstvé natočený med.


ZPRÁVY

18.06.2020

Pasování školáků 2020

16 fotografie
  Nastal čas loučení s mateřskou školou. U této příležitosti jsme se celá zpráva »»
01.06.2020

Den dětí - Tř. Sluníčko

26 fotografie
celá zpráva »»
01.06.2020

Den dětí - Tř. Motýlek

16 fotografie
celá zpráva »»
[Všechny zprávy]
slunicka motylek kotatka kuratka