Detail zprávy
23.11.2004 ŠKOLA V PŘÍRODĚ
V pátek 5.listopadu jsme nasedli – 19 dětí, dvě paní učitelky a paní Mirka do autobusu, který nás vezl směrem k městu Mosty u Jablunkova a pak 12km hlubokými lesy až do krásné obce Hrčava – obce vycházejícího slunce České republiky.Přivítala nás nádherná příroda a usměvavá ředitelka školy v přírodě paní Šotkovská.Před námi byl týden plný výletů, překvapení a zážitků.
Děti získaly novou kamarádku Marcelu ze sdružení Vita, která pro ně připravovala program.Seznámila nás s veverkou, které děti daly jméno Terka. Jejím prostřednictvím jsme se dozvěděli hodně nového o životě veverek, zahráli si jak se myjí, češou, skáčou po stromech, hledají potravu. V lese jsme pro veverky stavěli domečky z přírodnin.Každý den jsme se vydávali prozkoumávat okolní přírodu – hledali jsme barvy, poslouchali zvuky, naučili jsme se jak se jmenují stromy a jejich plody, vytvářeli obrázky z přírodnin, pozorovali práci v lese a svými kroky měřili pokácený strom. Marcela nám také prozradila tajemství výroby papíru, které jsme si mohli sami vyzkoušet.
Během procházek po Hrčavě jsme obdivovali zachovalé roubené dřevěnice, dřevěný kostelíček sv.Cyrila a Metoděje nebo studánku s kouzelnou vodou uzdravující zrak. Tu jsme samozřejmě všichni vyzkoušeli. Dřevěný domeček u lesa přímo vybízel k dramatizaci pohádky Boudo, budko. Také jsme navštívili starou celnici, vyhlíželi pana celníka a na louce u lesa hráli spoustu her. Rovněž jsme se vypravili na dvoukilometrové putování k trojmezí. Pro děti bylo velkým zážitkem stát jednou nohou v Česku, druhou v Polsku a ruku natahovat na Slovensko. Vyzkoušeli jsme si pozdravy ve všech třech jazycích a pohladili lípu, strom přátelství, abychom se k sobě vždy snažili chovat kamarádsky. Během návratu se díky zimnímu času začalo brzy stmívat. Paní učitelka však měla pro děti překvapení – batoh plný baterek. Na cestu do školky jsme si svítili jako světlušky. Dětem se cesta s baterkami moc líbila a dožadovaly se jí každý den. Užívali jsme si tedy pozorování noční oblohy a přírody, stezky odvahy i hledání pokladu s baterkou.
Marcela nám domluvila návštěvu hospodářství a my jsme tak měli možnost prohlédnout si zblízka koně, ovce, kohouta a slepice, krůty, pochovat si kočku a pohladit králíky.
Na rozloučenou pro nás Marcela připravila světýlkovou cestu. Úkolem bylo najít a zapamatovat si všechny obrázky a na konci si za odměnu ustřihnout bonbón z pohádkového stromu. Odpoledne nás čekalo velké balení, závěrečný karneval a večer pak poslední zápis do našich Knížek o škole v přírodě a poslední zpívání s kytarou na dobrou noc. Ráno už jsme jen zkontrolovali, jestli všem na dráčkovi Usínáčkovi přibyl poslední ze sedmi barevných ocásků jako odměna za pěkné spinkání a hurá domů!
Moc se nám tu líbilo, paní kuchařky výborně vařily, všichni se o nás vzorně starali a my statečně zvládli 7 dní bez maminek. Prožili jsme tu společně spoustu krásných chvil, na které budeme určitě dlouho vzpomínat.

ZPRÁVY

18.06.2020

Pasování školáků 2020

16 fotografie
  Nastal čas loučení s mateřskou školou. U této příležitosti jsme se celá zpráva »»
01.06.2020

Den dětí - Tř. Sluníčko

26 fotografie
celá zpráva »»
01.06.2020

Den dětí - Tř. Motýlek

16 fotografie
celá zpráva »»
[Všechny zprávy]
slunicka motylek kotatka kuratka